📃 Webové stránky a služby

Druhů webových stránek je celá řada, prakticky cokoliv tě napadne od novin, přes televizi, obchody po osobní stránky. Vyjmenovávat všechny je prakticky nemožné a nikdo by to nedokázal, proto zmíním vždy jen nějaké příklady.

Vyhledávače

Webové vyhledávače slouží k hledání dalších stránek podle textu, který obsahují, nebo tématu, o kterém se na nich píše. Jsou to takové katalogy zbytku webu.

Většina vyhledávačů vypadá stejně a mají vlastně jen jedno velké políčko, kam napíšeš, co hledáš. Takže třeba „krmení pro kočku“, „předpověď počasí“, „kurz Eura“ nebo „mapa Prahy“. Nejpoužívanější vyhledávač je Google (čti „gůgl“) na adrese google.com.

Pokud chceš hledat jenom na konkrétní stránce, nemusíš hned otevírat Google. Většina stránek má podobné vyhledávací políčko vlastní, které ti poslouží podobně, ale hledá jenom na té stránce.

Zpravodajské servery

Zpravodajské weby jsou takové internetové noviny. Jenom nemusíš čekat na jejich vytištění ani si je chodit kupovat. Na hlavní stránce takového webu hned uvidíš nejnovější nebo nejčtenější zprávy z Čech i ze světa, a články si může vytřídit i podle témat jako jsou finance, sport apod.

Českých zpravodajských serverů je opravdu hodně, např. České noviny, Aktuálně, Seznam Zprávy nebo web ČT24. Stejně jako v novinách, některé články na těchto webech mohou být reportáže a některé jen názory a komentáře členů redakce.

E-shopy

E-shopy (čti „é šop“ nebo angl. „í šop“) jsou internetové obchody. Přes internet se v nějakém e-shopu dá koupit téměř cokoliv. Jeden e-shop nemusí ani nabízet zboží jenom jednoho typu, třeba elektroniku, ale může ji kombinovat i s drogérií nebo hračkami. Výhodou nakupování na internetu je také možnost pomocí srovnávačů (speciálních vyhledávačů pro e-shopy) najít ten nejlevnější nebo ten, se kterým mají zákazíci dobré zkušenosti.

Během pandemie COVIDu získaly velmi na popularitě internetové obchody s potravinami, které ti je dokonce do několika hodin nebo na druhý den dovezou až domů.

Další

Těch druhů stránek je mnohem víc. Až se seznámíš s těmito, další najdeš v kapitole „pro zvídavé“. Pokud myslíš, že ti to zatím stačí, můžeš se tam podívat později a teď si pro změnu přečíst něco o e-mailech.