📄 Dokumenty
V počítači potkáš mnoho typů dokumentů. V této kapitole se podíváme na ty, které obsahují text.
Formáty dokumentů s textem
Na internetu budeš nacházet dokumenty PDF. Poznáš je podle ikony a toho, že nejdou měnit. Nejde do nich nic připsat ani z nich nic mazat.
Pro vytvoření vlastního dokumentu nebo prohlížení a úpravu takového, který upravovat jde, použijeme program LibreOffice Writer, který funguje na operačních systémech Linux i Windows. S Windows bychom mohli ještě použít programy WordPad nebo Microsoft Office Word, jejichž ovládání je prakticky totožné.
Po spuštění Writeru uvidíš okno s bílou plochou jako list papíru, do které můžeš klepnout myší a psát.
Práce s textem
Kopírování textu
Pokud třeba na webové stránce, v e-mailu nebo právě v dokumentu uvidíš nebo máš napsaný text, který chceš někomu poslat nebo si uložit do jiného dokumentu, nemusíš ho opisovat, ale můžeš ho tam zkopírovat.
Jako první označ text myší.
- Najeď myší na začátek textu až se změní kurzor na .
- Stiskni (a drž) levé tlačítko myši.
- Přejeď kurzorem na konec textu, který chceš kopírovat. Ten se zvýrazní tmavší barvou.
- Tlačítko myši pusť.
Teď můžeš pro zkopírování textu použít klávesovou zkratku Ctrl
+C
, nebo na označený text klepnout pravým tlačítkem myši a z nabídnutých možností vybrat „Kopírovat“. Někdy je tato možnost označená ikonkou .
Teď už otevři okno nebo najdi místo, kam chceš text zkopírovat. Klepni levým tlačítkem myši na místo, kam chceš text vložit, aby se objevil blikající kurzor pro psaní, a pak můžeš opět použít klávesovou zkratku, tentokrát Ctrl
+V
. Nebo na to místo klepni pravým tlačítkem myši a z nabídnutých možností vyber „Vložit“. Tahle možnost může být označená ikonkou .
Klávesnice
Klávesnice funguje při práci v dokumentech stejně jako jinde v počítači a jak jsem zmiňoval v kapitole Ovládání počítače. Pro mazání textu mám ale ještě jeden tip navíc. Pokud potřebuješ smazat větší kus, třeba celou větu nebo odstavec, označ ho myší jako při kopírováním a stiskni klávesu Backspace
.
Klávesové zkratky se hodí nejenom pro kopírování a vkládání textu. V programech pro práci s textem fungují všechny běžné klávesové zkratky a některé další k tomu:
Ctrl
+F
zobrazí políčko pro hledání slova v dokumentu,Caps Lock
změní velikost psaných písmen na velká. Na malá je nastavíš zpět dalším stisknutím.Shift
+písmeno
napíše toto písmeno veliké. PuštěnímShift
budeš dál psát zase malá písmena.Ctrl
+S
uloží dokument nebo provedené změny do souboru,Ctrl
+P
otevře okno pro spuštění tisku dokumentu.
Uložení dokumentu
Během psaní dokumentu si ho určitě průběžně ukládej do souboru. Kdyby se počítač třeba z jakéhokoliv důvodu vypnul, o neuložený dokument přijdeš. Nejrychlejší způsob, jak dokument uložit, je výše uvedená zkratka Ctrl
+S
. Jde to ale také z nabídky „Soubor“ v levém horním rohu okna. Dokument si samozřejmě ulož i po jeho úplném dokončení, než program zavřeš.
Dokument si můžeš navíc uložit i jako PDF, to je ten, co nejde měnit, s ikonkou . To se hodí hlavně ve chvíli, kdy ho budeš chtít někomu poslat. Pro uložení do PDF v nabídce „Soubor“ v levém horním rohu okna najeď myší o něco níže na „Exportovat jako“ a v malé podnabídce, která se otevře, „Exportovat do PDF…“.
Další typy dokumentů
Protože je typů dokumentů je celá řada, všechny by se do jedné kapitoly popsat nevešly. V kapitolách „pro zvídavé“ tedy najdeš informace ještě o tabulkách a prezentacích.
Tato kapitola nebyla první, kde jsem zmínil internet nebo webových prohlížeč. Pojďme se tedy podívat, jak na internet.