Webový prohlížeč

Webový prohlížeč je tvůj asi nejpoužívanější program. Funguje jaké brána k webovým stránkám a pokaždé si tak můžeš dohledat nové informace nebo přečíst, co se právě děje ve světě. Webové stránky jsou soubory uložené na serverech, odkud je tvůj prohlížeč umí přes internet stáhnout a zobrazit (načíst).

Základní ovládání

Stejně jako u jiných programů i prohlížečů je celá řada. Jako příklad se podíváme na Firefox , ale ostatní vypadají a fungují stejně nebo velmi velmi podobně.

Linux-Mint-20-MATE-Firefox-window
Michal Stanke, CC BY-SA 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Hlavní ovládací prvek prohlížeče je adresní řádek. Do něj se zadává adresa webové stránky, kterou chceš navštívit např. google.com. Vedle najdeš také šipky ⬅️ a ➡️, kterými se můžeš vracet na předtím zobrazené stránky, domeček 🏠 pro návrat na domovskou stránku, a tlačítko se zatočenými šipkami , které stránku načte znovu od začátku, třeba když se něco nepovede. Nejvíce prostoru je pak necháno pro obsah samotné stránky, aby se dobře četla.

Práce s textem a zkratky

Psaní textu na webových stránkách, které to umožňují, funguje stejně jako v dokumentech, i klávesové zkratky tu fungují stejně jako jinde. Některé další, které se ti tu budou hodit, jsou:

  • Ctrl+F zobrazí políčko pro hledání slova v obsahu stránky,
  • F5 ve webovém prohlížeči znovu načte zobrazenou stránku, třeba pokud jí kousek chybí (je to stejná jako klepnutí na tlačítko ),

Jak hledat a ukládat webové stránky

Jak se ale na stránky dostat? Pokud znáš jejich adresu, stačí ji napsat do zmiňovaného adresního řádku (toho velkého políčka nahoře). Pokud ne, můžeš stránky a informace na webu hledat pomocí internetových vyhledávačů.

Když už si prohlížíš nějakou zajímavou stránku a víš, že se na ni budeš chtít podívat i zítra nebo třeba za týden, nemusíš se její adresu učit nazpaměť ani si ji opisovat. Místo toho má každý prohlížeč záložky. Stránku si založíš klepnutím na hvězdičku ⭐ v pravém konci adresního řádku. Záložky vidíš na liště pod adresním řádkem a pokud na některou klepneš, prohlížeč její adresu do adresního řádku vloží a webovou stránku znovu načte.

Až si vyzkoušíš ovládání prohlížeče, podíváme se na to, jaké všechny webové stránky na internetu najdeš.