📁 Práce se soubory

Některé soubory najdeš jako ikony přímo na ploše po zapnutí počítače, nebo ve složkách. Ikony tvých souborů vypadají většinou jako list papíru 📄 nebo malý obrázek 🖼️. Složky poznáš podle ikony podobné složce nebo šanonu na papíry 📁.

Co všechno je v souborech

Fotka, video, dokument i program, to všechno je v počítači nebo na paměťovém médiu uložené jako soubor.

Jak otevřít soubor

Soubor i složku otevřeš dvojím klepnutím levým tlačítkem myši, nebo označením (jedno klepnutí) a stisknutím klávesy Enter. Pokud je soubor programem, těmito způsoby ho spustíš.

Soubory se otevírají pomocí programů, které s nimi umí pracovat. Obrázky umí zobrazit jiný program než video a další program zase rozumí dokumentům. O některých se dočteš v dalších kapitolách. Obsah složky ti zase ukáže okno správce souborů.

Kopírování a přesouvání souborů

Pro lepší orientaci můžeš soubory přesouvat na jiná místa a do jiných složek.

  1. Najeď myší na ikonu souboru.
  2. Stiskni (a drž) levé tlačítko myši.
  3. Posunem myši přetáhni soubor na požadované místo.
  4. Tlačítko myši pusť.

Kopírování souborů funguje obdobně jako kopírování textu. Jen pro označení souboru klepni jednou na jeho ikonu. Pokud jich chceš označit více najednou, při klepnutí na další soubor drž na klávesnici stisknutou klávesu Ctrl, nebo označ všechny zobrazené soubory pomocí klávesové zkratky Ctrl+A.

Linux-Mint-20-MATE-nemo-window
Michal Stanke, CC BY-SA 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Přesouvání souborů je rychlé, jako když přendáš knížku na jinou poličku. Při kopírování ale může chvilku trvat, než počítač obsah celého souboru přečte a „opíše“ jeho kopii. Jeden soubor nebo složka může obsahovat knížky z celé knihovny nebo fotky z celého fotoalba. Jak velké vlastně soubory v počítači můžou být?

Jak soubor smazat

Nepotřebné nebo nechtěné soubory je potřeba z počítače vymazat, aby v něm nezabíraly místo a nedostal se k nim nikdo, kdo nemá. Své ti o tom může povědět Kuba z Datové Lhoty.

Datová Lhota: 4. Koukej mazat! — iVysílání — Česká televize
Datová Lhota — Déčko — Česká televize

Pro smazání souboru máš několik možností:

  1. Klepni na ikonu souboru pravým tlačítkem myši a v zobrazené nabídce vyber „Smazat“. Tato možnost bývá označená ikonkou 🗑️ nebo .
  2. Klepni na ikonu souboru jednou levým tlačítkem myši a stiskni klávesu Delete.
  3. Přesuň soubor, jak je popsáno výše, do speciální složky „Koš“, kterou najdeš na ploše.

Tím jsme soubor ale jenom vyhodili do koše, v počítači vlastně zůstal. Abychom se ho úplně zbavili, klepni pravým tlačítkem myši na ikonu složky „Koš“ a v nabídce vyber „Vyprázdnit“ nebo „Vysypat“.

Vytváření souborů

V následující kapitole se podíváme, jak soubory vytvářet, a začneme s dokumenty.