Operační systém

Operační systém je první program, který uvidíš při zapínání počítače. Díky operačnímu systému pak můžeš celý počítač ovládat. Zobrazuje na monitoru plochu s ikonami, kurzor myši, se kterým můžeš hýbat, snímá klávesy stisknuté na klávesnici atd. Stará se o ovládání veškerého hardwaru a připojených zařízení, ale taky spouští další programy.

Nejznámější operační systémy pro domácí počítače jsou:

Windows

Windows („windows“ angl. okna) jsou operační systém, který byl konkrétně na tvém počítači jako první. Vytváří ho firma Microsoft a nechává si za něj platit.

Windows logo and wordmark - 2012
Original work: MicrosoftFile:Windows 8 logo and wordmark.svg: Multiple editors; see image description pageThis work: User:AxG, Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons

Do Windows můžeš doinstalovat spoustu programů nebo her (některé zadarmo, jiné za peníze) a i proto jsou na domácích počítačích hodně rozšířené. Na druhou stranu na některých starších počítačích fungují hodně pomalu, a i to byl jeden z důvodů, proč jsme je v tvém počítači nahradili Linuxem.

Linux

Linux je operační systém, který je rozšířený hlavně na serverech (velké a výkonné počítače), ale dá se používat i na domácím počítači. Pracuje na něm spousta firem i jednotlivců, které ho chtějí používat, a kdokoliv další se může přidat. Proto má Linux hodně verzí a variant, kterým se říká distribuce, a každá může vypadat a fungovat trochu jinak.

Tux
lewing@isc.tamu.edu Larry Ewing and The GIMP, CC0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Linux-Mint-MATE-20-desktop
Michal Stanke, CC BY-SA 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Desktop Ubuntu 20.04
Giorgosarv18 (diskuse · příspěvky), GPL, prostřednictvím Wikimedia Commons

Programů a her, které fungují s Linuxem, je asi trochu méně než u Windows. Většinou jsou ale dostupné pod svobodnou licencí a nemusíš za ně ani nic platit. Díky více verzím Linuxu tak třeba není tak těžké najít některou, která funguje docela svižně i na starších nebo levných a málo výkonných počítačích.

macOS

macOS je operační systém, který prodává firma Apple („apple“ angl. jablko) společně se svými počítači. Většinou jsou to notebooky ve stříbrné barvě a hodně se objevují ve filmech. Poznáš je podle loga s nakousnutým jablkem.

Apple logo black
Původní dílo: Rob Janoff, Public domain, prostřednictvím Wikimedia Commons