Zapnutí počítače

Pokud už máš zapínání počítače zvládnuté, bude takhle kapitola jen opakování a můžeš přeskočit dolů na její konec.

Jak zapnout stolní počítač

Stolní počítač je krabice buď přímo na stole, nebo schovaná pod stolem, aby nezabírala tolik místa, a k ní patří monitor 🖥️, myš 🖱️ a klávesnice ⌨️. Takovýhle počítač zapneš zmáčknutím tlačítka na té krabici, většinou toho největšího a se symbolem nebo nápisem „POWER“.

Po zmáčknutí správného tlačítka se počítač spustí, začne trochu hučet a některé počítače i pípnou. Pokud se na monitoru nezačne nic zobrazovat, může být potřeba podobným tlačítkem zapnout i ten.

Jak zapnout přenosný počítač

Přenosný počítač, notebook či laptop je počítač, který vypadá tak trochu jako velká pootočená kniha. Je přímo na stole a většinou k němu už nic dalšího nepatří, protože má monitor 🖥️ i klávesnici ⌨️ přímo v sobě a místo myši 🖱️ má obdélníkovou plošku, po které se jezdí prstem a které se říká touchpad (angl., čti „tačped“).

Notebook zapneš taky podobným tlačítkem, které bývá v rohu vedle klávesnice.

Lenovo V330 (1)

Počítač mám zapnutý, co dál

Podařilo se ti počítač zapnout, monitor svítí a něco ukazuje? Pokračuj na další kapitolu kde se dozvíš, jak ho začít ovládat, nebo si před tím ještě přečti něco víc o tom, z čeho je počítač složený a jak vypadá uvnitř.